رزیتا غفاری: برای وقف صرفانباید مال واملاک آنچنانی داشت/ برای تولید آثارهنری وقف باید سرمایه گذاری کرد

تاریخ : 1396/5/28

رزیتا غفاری، بازیگر تلویزیون و سینما که این روزها مشغول ایفای نقش در سریال «هاتف» برای ایام محرم است در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا درباره فعالیت‌های خیرخواهانه هنرمندان و گسترش این فرهنگ، گفت: بالاخره مردم هنرمندان را دوست دارند و این فعالیت کردن‌ها توسط هنرمندان، می‌تواند خودش تبلیغ کار خیر نیز باشد.

وی با اشاره به امور خیری که کمتر معرفی شده‌اند، افزود: امیدوارم برخی امور مثل «وقف» به عنوان سنتی حسنه ترویج یابد. خصوصاً اینکه خودم از نزدیک با این قضیه آشنا هستم. چرا که زمانی برای تولید برنامه، به منازل خیرین واقف می‌رفتم. تازه آنجا بود که می‌فهمیدیم برای وقف صرفا نباید مال و املاک آنچنانی داشت.

این بازیگر افزود: تا آن زمان فکر می‌کردم لابد فقط کسانی که بدون ورثه هستند یا خیلی پولدارند، اهل اینجور کارهای خیر هستند اما خانواده‌هایی بودند که با درآمد پایین و زندگی متوسط، بدون اینکه کسی بداند اگر زمین یا دارایی داشتند، را برای استفاده عموم وقف می‌کردند.

مردم قدیم انگار چشم و دلشان سیرتر بود.

وی اشاره کرد: تصورم این است که قبلترها سنت حسنه وقف، بیشتر می‌شنیدیم. انگار پدر و مادرهای ما و حتی خیلی‌ قبلتر، به قول معروف چشم و دلشان سیر بود. اسیر روزمرگی نمی‌شدند و چه بسا بیشتر دستی در کارهای خیر داشتند.

این بازیگر درباره وظیفه رسانه‌ها بویژه تولیدات تصویری و تبلیغ کارهای خیر گفت: قدم اول برای به تصویر درآوردن این موضوعات، فیلمنامه خوب است. جایی در صدر امور، باید متولی این کار شود و سفارش اثر بدهد. بالاخره باید سرمایه‌گذاری داشت و بودجه خرج کرد.

برای تبلیغ کار نیک در سریال و فیلم، باید فیلمنامه خوب نوشت

غفاری توضیح داد: ما در این جور کارها ضعف فیلمنامه‌نویسی داریم وگرنه با قصه خوب است که می‌شود سریالی یا فیلم سنیمایی باکیفیتی، درباره موضوعاتی مثل وقف و غیره ساخت و آن را ترویج داد.

وی در نهایت با تأکید بر اینکه روحیه کارهای خیر همیشه بین هنرمندان بوده و هست، افزود: بازیگران و عوامل پشت دوربین اگر کار خوبی در این رابطه به آنها پیشنهاد شود، همکاری خواهند کرد حتی با ازخودگذشتگی. هرجا که متولی این امور است حتی سازمان اوقاف و امور خیریه، می‌تواند برای این آثار بودجه بگذارد و با همکاری هنرمندان، تولید اثر کند.

 
 
 
 

منبع : اوقاف