موقوفه آبگرم ورتون با همکاری بخش خصوصی احیاء شد/ اثری تاریخی و تفریحی بازمانده از دوره صفوی آماده پذیرایی گردشگران

تاریخ : 1396/10/4

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه حجت الاسلام صادقی؛ مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان اصفهان درباره تاریخچه آبگرم ورتون اظهار کرد :آبگرم ورتون که روزگاری شاه عباس از آن استفاده  می‌کرد از موقوفه‌های قدیمی شرق اصفهان است که به دلیل دوری از روستا و خالی از سکنه بودن بخش‌هایی از آن تخریب و غیر قابل استفاده شده بود.

وی افزود: در سال 1390 این موقوفه به بخش خصوصی واگذار و زمینه بازسازی و مرمت این آبگرم تاریخی فراهم شد .

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان اصفهان با اشاره به اینکه هم اکنون این آبگرم به یکی از مجتمع‌های گردشگری کشور تبدیل شده است، تصریح کرد: اوقاف برای رونق این آبگرم با بخش خصوصی همکاری لازم را انجام داد.

کوروش عزیزیان؛ سرمایه گذار آبگرم ورتون نیز درباره بنای این آبگرم گفت : بنای این آب گرم از سنگ ساخته شده و شامل چشمه‌های معدنی، حمام‌ها و حوضچه‌های آبگرم و ساختمان سنگی تاریخی معروف به «حوض مراد» است.

وی افزود: ساختمان منحصر به فرد و سنگی روی آبگرم هفتم خرداد 1387 با شماره ثبت 22935 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سرمایه گذار آبگرم ورتون با اشاره به بخش‌های متنوع این مجتمع گردشگری تاکید کرد: گردشگران علاوه بر آب تنی، از کوه نوردی، غار نوردی، پیست دوچرخه سواری، شتر و اسب سواری، اقامت شبانه روزی، غذای سنتی و موسیقی زنده ایرانی هم بهره‌مند می‌شوند.

عزیزیان افزود: آب گرم ورتون از نوع آب‌های کلروره بی‌کربناته و سولفاته گرم است که تسکین دهنده دردهای عصبی و رماتیسمی است.

گفتنی است آب گرم ورتون در 35 کیلومتری شرق اصفهان در بخش کوهپایه قرار دارد.


منبع : اوقاف