موقوفه‌ها
خانه نوباوگان محمد علی مظفری

نام واقف: محمد علی مظفری
واقف از کودکی زندگی فقیرانه ای با مادرش داشت. روزی مادری را می بیند که به اجبار پسر بچه اش را از جلوی در کبابی به سمت خود می کشاند و وعده کباب داغ در روزهای آینده را به او می دهد. فقر خودش را از یاد برد. همانجا نذر کرد اگر صاحب مکنتی شود، از فرزندان بی سرپرست نگهداری کند. سالها گذشت و با تلاش فراوان اولین مترجم کتابهای رسمی کلاسیک و صاحب انتشارات مظفری شد و توانست رتبه و مقام بالایی بدست بیاورد. اما نذرش را از یاد برده بود. تا اینکه بر سر راهش پسری خسته و رنجور را دید که از شدت گرسنگی کنار خیابان افتاده است.به یاد نذری که کرده بود افتاد و او را به خانه برد. غذایش داد. لباس نو بر تنش کرد. نگهداری از این پسر انگیزه ای شد برای اینکه شادوران محمدعلی مظفری در سال 1326 خانه نوباوگان مظفری را تاسیس کند و از آن به بعد هر کودکی که مشکلی در خانواده اش دارد و از بهزیستی و مراکز دیگر معرفی می شود این خانه را خانه امن خود بداند.
شادروان مظفری تمام دارایی خود را با موافقت تنها فرزند پسرش( شادروان ناصر مظفری) و تنها دخترش (شادروان شوکت مظفری) وقف خانه نوباوگان، مدرسه و مسجد مظفری کرد.
او نخستین کسی بود که کتب درسی را در ایران ترجمه و تالیف کرده و به وسیله کتابخانه مظفری که یکی از قدیمی ترین کتابخانه های ایران است منتشر کرد.
پس از درگذشت او، ناصر مدیریت خانه نوباوگان را بر عهده گرفت. پس از فوت او، بانو شوکت و بعد از وی نیز نوه ارشد بنیانگذار خانه، منصور مظفری تولیت این خانه را عهده دار بود تا اینکه این مسئولیت اکنون به عهده جمشید مظفری رسید وی نیز اردیبهشت ماه سال گذشته فوت کرد.
خانه نوباوگان مظفری که حدود 65 سال پیش توسط شادروان مظفری وقف شده بود، یک ساختمان چهار طبقه است که 12 سال پیش آن را نوسازی کردند اکنون درون این خانه حدود سی نفر از پسران 6 تا 15 سالی که بدسرپرست، بی سرپرست و یا آنهایی که به هر نحوی دچار آسیبهای اجتماعی شده اند زندگی می کنند و یراساس نیت واقف تا 18 سالگی در این خانه می مانند تا آنکه بتوانند در خانه ای مستقل زندگی کنند.
واقفان این خانه سعی کرده اند تا جای ممکن اتاق مخصوص کامپیوتر، بازی، سالن تماشای فیلم و تمامی امکانات یک زندگی معمولی برای پسران این خانه را مهیا کنند.
این خانه از حمایت های دولتی محروم و از حمایت های مردمی و خیرین پربار است و قرار است در آینده ویلای زیباکنار نیز برای تفریح این کودکان ساخته شود.
این خانه در میدان ابن سینا، متروی دروازه شمیران، جنب خیابان مازندران، خیابان شهید ابراهیم بیانی قرار دارد